ISKRY 003
Obiady czwartkowe
"Obiady czwartkowe"

Obiady Czwartkowe to dwudniowe warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 27-28 Maja 2006r. w Gdańsku. Istotą przedsięwzięcia jest działanie na pograniczu estetyki muzyki kameralnej i improwizowanej. Na całość przedsięwzięcia złożą się warsztaty dla zaproszonej grupy muzyków oraz koncert, który odbędzie się ostatniego dnia imprezy i zostanie zarejestrowany.

Celem warsztatów jest przejęcie klasycznego aparatu wykonawczego, instrumentarium i estetyki brzmienia by zamiast w rygorystycznej formule muzyki poważnej, wykorzystać je do zupełnie swobodnej i niezobowiązującej wypowiedzi, tworzenia muzyki bazującej głównie na improwizacji i spontanicznej energii, płynącej z faktu niecodziennego spotkania grupy ludzi, wymiany doświadczeń, poznawania i słuchania siebie nawzajem.

W warsztatach, wypełniających cały pierwszy i połowę drugiego dnia imprezy, weźmie udział siedmioosobowa grupa muzyków pochodzących zarówno ze środowisk akademickich jak i niezależnych, w większości wcześniej się nie znających i nie współpracujących ze sobą. Materiałem do pracy podczas warsztatów będą szkice i koncepcje kompozycji, zaproponowane przez poszczególnych uczestników przed przystąpieniem do projektu oraz utwory powstałe w trakcie samych warsztatów, na drodze wspólnych improwizacji.

W ramach Obiadów Czwartkowych odbędą się dwa koncerty. Pierwszy koncert, w Sobotę 27 Maja 2006r. o godzinie 22. w Wolnej Pracowni PGR ART w Kolonii Artystów, będzie miał formę otwartej próby, niezobowiązującego występu uczestników warsztatów w różnych konfiguracjach. Koncert główny, kończący warsztaty, odbędzie się 28 Maja 2006r. o godzinie 20. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku i będzie miał charakter podsumowania całej imprezy połączonego z nagraniem. Oprawa stylistyczna koncertu głównego posiadać będzie wiele elementów charakterystycznych dla konwencji historycznych obiadów czwartkowych, zarówno zabytkową salę renesansowego Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, jak i klasyczne instrumentarium, muzyków w strojach galowych oraz elokwentnego konferansjera.

Obiady Czwartkowe realizowane są w ramach nagrody programu TVP Dolina Kreatywna. Przebieg warsztatów i koncert główny rejestrowane będą przez TVP, relacja z imprezy zostanie wyemitowana w programie Dolina Kreatywna, w czerwcu 2006.


Uczestnicy:

Szymon Baranowski – kontrabasista, student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dłużej niż z akademią związany z trójmiejską sceną niezależną. Współtwórca formacji Lud Hauza w ramach której wykonuje współczesną muzykę improwizowaną.

Marek Dybuść – skrzypek, były student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie przedstawiciel młodej generacji trójmiejskich improwizatorów. W swojej grze bardziej niż na kontekście solowego instrumentu skupia się na mechanicznym aspekcie brzmienia skrzypiec. Występuje z formacją Lud Hauza.

Krzysztof Topolski - perkusista, artysta dźwiękowy. Jest współzałożycielem grupy Ludzie. Współautor duetu emiter.arszyn z którym nagrał płyty: „emiter.arszyn.emiszyn” oraz emiter.arszyn „07.05.05”. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji (łojenie na garach) oraz live electronic, muzyka improwizowana czy elektroakustyczna. Tworzy kompozycje komputerowe oraz instalacje dźwiękowe.

Wojciech Kosma – programista pracujący z dźwiękiem i video. Autor interaktywnych instalacji i oprogramowania do eksperymentalnej muzyki i filmu. W swoich pracach traktuje muzykę jako medium, improwizuje na płaszczyźnie tworzywa i technologii redefiniując rolę kompozytora w procesie twórczym.

Maciej Wojnicki – gitarzysta, skrzypek, wokalista, kompozytor. Działa z formacją Lud Hauza jako gitarzysta oraz solo jako człowiek orkiestra.

Anna Zielińska – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertuje jako solistka, kameralistka i członek orkiestr. Autorka projektu “ElectromAnia” w ramach którego wykonuje muzykę skrzypcowo-elektroakustyczną, głównie młodych kompozytorów polskich i zagranicznych. Znaczna część repertuaru „ElektromAni” została skomponowana z myślą o tym projekcie i w jego ramach prawykonana.

Paweł Nowicki – perkusista (marimba, wibrafon), ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu. Jest współtwórcą zespołu Kwartludium, wykonującego muzykę współczesną, występuje solo w repertuarze klasycznym i współczesnym w opracowanym na marimbę i wibrafon, gościnnie współpracuje min. z zespołami Kobiety i Pink Freud.
PLIKI MP3:

01 Obiady czwartkowe 01
02 Obiady czwartkowe 02
03 Obiady czwartkowe 03
04 Obiady czwartkowe 04

Broszura z informacjami o projekcie (plik .PDF)

POBIERZ CAŁOŚĆ: ISKRY 003

Kamil Szuszkiewicz / Hubert Zemler
"Detrytus"

Polish Improvisers Orchestra
"Koncert w CSW Solvay"

Obiady czwartkowe
"Obiady czwartkowe"

KOSSAK / WYPYCH / ZAKROCKI
"7 improwizacji na fagot, kontrabas i instrumenty perkusyjne"

GALIMADJAZ TRIO
"Koncert w galerii off"